Odwiedź nas:
LinkedIn

Opublikowane:

1/12/2021

Dlaczego warto wykorzystać w firmie model podejmowania decyzji w oparciu o dane?

Kilkadziesiąt lat temu większość ludzi wierzyła, że ​​dobry menedżer potrzebuje tylko dwóch rzeczy: doświadczenia i intuicji.

To przekonanie zmieniło się drastycznie z biegiem czasu. Obecnie, szczególnie w biznesie, wydaje się, że „podejmowanie decyzji kierując się instynktem” jest w odwrocie. Menedżerowie w dzisiejszych czasach potrzebują czegoś więcej niż doświadczenia i intuicji - muszą zrozumieć związek między gromadzonymi danymi i statystykami branżowymi. Właściwie wykonana analiza zmniejsza bowiem szanse na podjęcie błędnych decyzji.


Czym jest podejmowanie decyzji na podstawie danych?

Podejmowanie decyzji w oparciu o dane (z ang. data-driven decision making, DDDM) zakłada, że głównym czynnikiem decyzyjnym przy wyborze jest kierowanie się statystykami i analizami. Daje ono statystykom najwyższy priorytet, ponad doświadczeniem, intuicją i innymi czynnikami.wpływającymi na podejmowanie decyzji. Największe firmy na całym świecie zaczęły stosować to podejście, ponieważ maksymalizuje ono ich szanse na sukces.


Jakie są zalety i wady podejmowania decyzji w oparciu o dane?

Podejmowanie decyzji na podstawie danych jest obecnie podejściem stosowanym przez wiele firm ze względu na wszystkie korzyści, jakie daje:

  • Analizując dane, możesz zobaczyć, które decyzje są mądrzejsze, co pomaga uniknąć wpływu jakichkolwiek uprzedzeń i niesprawdzonych przeczuć. 
  • Podejście to zwiększa prawdopodobieństwo, że podejmiesz właściwą decyzję. Właśnie dlatego np. Starbucks szukając dobrych lokalizacji do otwarcia nowych sklepów kieruje się przede wszystkim tym, co mówią dane, a nie osobistymi preferencjami kadry zarządzającej. 
  • Ponadto, kiedy masz liczby i twarde fakty po swojej stronie, znacznie łatwiej jest zdobyć poparcie sceptycznych członków zarządu.
  • Uważa się, że strategia ta zwiększa przejrzystość: proces podejmowania decyzji, staje się zrozumiały dla wszystkich członków zespołu


Należy jednak wspomnieć o pewnych wadach tego procesu:

  • Intuicja nie zawsze jest problemem przy podejmowaniu decyzji. Np. Tim Cook uważa, że ​​menedżerowie powinni nadal przede wszystkim słuchać swojej intuicji, dane wykorzystując jako pomoc.
  • Ponieważ dane są głównym czynnikiem warunkującym podejmowanie decyzji, sami decydenci mogą uważać, że ponoszą  mniejszą odpowiedzialność za ich skutki
  • Aby skorzystać z tego podejścia, powinieneś mieć wyznaczony zespół do pracy nad analizą danych lub znaleźć partnera, który może wesprzeć Twoją organizację w tym zakresie


Jakie są główne bariery wykorzystywania danych do podejmowania decyzji — i jak można je przełamać?

Konieczność wykorzystania danych i stania się firmą, która opiera swoje działania w oparciu o dane jest oczywista; jednak wdrożenie takiego podejścia w praktyce może być trudne. Wynika to nie tylko z kwestii technologicznych. Z badania Harvard Business Review wynika, że ​​największą barierą, przed którą stoi wiele firm, jest ich kultura organizacyjna.

Obawy przed wypróbowaniem jakiegokolwiek nowego podejścia nie jest niczym nowym dla większości firm. Dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie pracowników na te zmiany. Zacznij od wykorzystania danych w najbardziej krytycznych obszarach, w których są one pilnie potrzebne. Może to pomóc pracownikom przyzwyczaić się do nowego podejścia. Porozmawiaj ze swoim zespołem o tych zmianach. Zapytaj ich, jakie wyzwania i zagrożenia widzą w dostosowaniu podejścia DDDM.

I nie zapomnij o przygotowaniu się. Pamiętaj, że takiej zmiany nie można przyspieszyć. Powinieneś być cierpliwy i gotowy do radzenia sobie i uczenia się na wszelkich błędach, które popełniasz po drodze. Wdrażanie procesu decyzyjnego opartego na danych przypomina bardziej maraton niż sprint.

Zbieranie i analizowanie danych to złożony proces, który wymaga czasu i umiejętności. Nie jest dobrym pomysłem zlecanie go komukolwiek, kto ma trochę czasu. Aby skutecznie przeprowadzić analizę i uzyskać wartościowe wnioski powinieneś znaleźć odpowiedniego partnera, który pomoże Ci zebrać przydatne informacje i zaoszczędzić cenny czas dla kluczowych osób w firmie.

Most recent posts

Najnowsze posty