Odwiedź nas:
LinkedIn

Opublikowane:

10/10/2021

Jak określić swój rynek docelowy w 2021 roku - i dlaczego jest to tak ważne?


Osiągnięcie sukcesu w biznesie jest łatwiejsze, gdy wiesz, co dzieje się na Twoim rynku docelowym. Ale jak go właściwie zdefiniować?

Zacznijmy od teorii: definicja „rynku docelowego”

Twoja firma może prosperować, nawet jeśli nie znasz grup, które tworzą Twój rynek docelowy. Niemniej jednak gdy go właściwie zdefiniujesz, będziesz miał szansę na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników i szybszy rozwój. 

Dzieje się tak, ponieważ Twoim rynkiem docelowym jest określona grupa osób lub organizacji, od których oczekujesz, że będą Twoimi głównymi klientami. To one wygenerują ogromną część sprzedaży Twojej firmy. Tak więc z biznesowego punktu widzenia kluczowe znaczenie ma umiejętność ich poprawnej identyfikacji.

Koncepcja rynku docelowego nie jest nowym pomysłem ani nie dotyczy tylko dużych firm. Nawet mniejsi gracze na rynku powinni znać swój rynek docelowy, aby móc wykorzystać te informacje do ulepszenia swojego produktu lub usługi.


Dlaczego zdefiniowanie rynku docelowego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu?

Ludzie, którzy tworzą Twój rynek docelowy, to ci, którzy kochają Twój produkt lub usługę. Jeśli wiesz, kogo to dotyczy, możesz korzystać z tej wiedzy.


Ale jak właściwie zdefiniowany rynek docelowy może pomóc Twojej firmie?

 • Możesz wykorzystać swoją wiedzę na temat potencjalnego rynku docelowego, gdy produkt jest jeszcze w fazie rozwoju. Pozwoli Ci to udoskonalić swoją ofertę, aby lepiej odpowiadała potrzebom zamierzonego rynku docelowego.
 • Daje możliwość zwiększenia sprzedaży i satysfakcji klientów, oferując swój produkt lub usługę określonej grupie klientów o podobnych potrzebach.
 • Szukasz pomysłu na nowy produkt? Przyjrzyj się bliżej grupom, które tworzą Twój rynek docelowy. Przekonasz się, że ci ludzie wciąż mają wiele problemów, które Twoja firma może rozwiązać.

Tacy konsumenci są kluczem do zdominowania Twojej niszy i osiągnięcia stałego wzrostu. Skup więc na nich swoją uwagę, ale pamiętaj, aby szukać również nowych możliwości do dalszego rozwoju.


Dlaczego w pierwszej kolejności należy określić rynek docelowy?

Wyobraź sobie, że prowadzisz salon kosmetyczny. Można powiedzieć, że Twój rynek docelowy to kobiety. Do pewnego stopnia to stwierdzenie jest prawdziwe, ale brakuje w nim jednego kluczowego punktu.

W ramach każdego rynku docelowego należy określić różne grupy.

Nawet salony kosmetyczne mogą być skierowane do różnych grup:

 • mężczyźni i/lub kobiety
 • starsi lub młodsi klienci
 • patronów z okolicy lub całego miasta
 • osoby zainteresowane podstawowymi usługami lub kompleksowymi zabiegami.


Istnieje wiele sposobów na podział klientów i zdefiniowanie rynku docelowego. Najpopularniejsze sposoby to:

 • Geograficznie (według kraju i/lub regionu)
 • Behawioralnie (dlaczego kupują ten produkt i jak często?)
 • Ekonomicznie (średni dochód, wysokość oszczędności)
 • Psychograficznie (główne zainteresowania i preferowany styl życia)
 • Demograficznie (płeć, wiek, zawód, stan cywilny)


Jak zdefiniować swój rynek docelowy?

KROK 1: Zrozumienie rynku – jakie są ich potrzeby?

Na rynku można zauważyć różne rodzaje klientów. Przyjrzyj się im bliżej i poznaj ich potrzeby.

KROK 2: Zrozumienie konsumentów – z jakimi problemami się borykają?

Wszyscy Twoi (potencjalni) klienci mają problemy, z którymi muszą sobie radzić każdego dnia. Twój produkt powinien być tym, który je rozwiązuje. Wypisz problemy, które mają grupy z kroku 1 i dowiedz się, jak Twoja usługa może im pomóc.

KROK 3: Zrozumienie swojego produktu - określ główne korzyści

Ludzie kupują wartość, a nie tylko produkt czy usługę. Zacznij od określenia propozycji wartości, jaką zapewnia Twoja oferta. Innymi słowy, zdefiniuj, w jaki sposób Twój produkt odpowiada na potrzeby klientów i jak rozwiązuje ich problemy.

KROK 4: Zadaj dodatkowe pytania dotyczące zdefiniowanego rynku docelowego

Podczas tej fazy powinieneś dokładnie sprawdzić swoje wyniki. Zanurz się głębiej i zadaj sobie pytanie:

 • Czy ta grupa jest wystarczająco duża?
 • Czy potrzebują produktu? Czy stać ich na to?
 • Jak możesz do nich dotrzeć?


KROK 5: Potwierdź swoje założenia

Możesz polegać na doświadczeniu lub intuicji, aby zdefiniować swój rynek docelowy; oba są dobrymi miejscami do rozpoczęcia tego procesu. Ale pamiętaj, że w następnej fazie będziesz musiał potwierdzić swoje założenia.

Potwierdź swoje pomysły odpowiednimi danym.

Nie da się właściwie zdefiniować rynku docelowego tylko na podstawie założeń. Jak więc właściwie potwierdzić swoje pomysły?

Wykorzystanie danych do zdefiniowania rynku docelowego jest niezbędnym krokiem w kierunku zrozumienia potencjalnych klientów. Podejście oparte o użycie twardych danych pomaga również ustalić wielkość wybranego rynku i jego strukturę demograficzną, a także jest bardzo przydatne w określaniu zachowań konsumenckich. Analiza danych pozwala zdecydować, kto powinien być podstawową grupą docelową dla Twojego produktu lub usługi.

Potwierdź swoje hipotezy, zrozum swoich klientów i osiągnij sukces.

Nie ma sposobu, aby zrozumieć swoich klientów bez rozmowy z nimi. Wywiady lub ankiety są bardzo przydatne i często są najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co myślą Twoi klienci i potwierdzić swoje hipotezy.

Profesjonalna rozmowa produktowa lub walidacyjna to najlepszy sposób na zebranie informacji o potrzebach i problemach klientów oraz pomoc w zrozumieniu, jak zapewnić im dobre rozwiązanie. Ponadto słuchanie swoich klientów pozwala nam odkryć aspekty i obszary, o których sami nigdy byśmy nie pomyśleli. 

Chociaż korzystanie z danych w celu znalezienia odpowiedniego rynku docelowego jest warte czasu i wysiłku, może być również dość trudne.

Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem w celu uzyskania wsparcia. Pomożemy Ci zidentyfikować i przeanalizować odpowiednie dane, aby zdefiniować rynek docelowy, a także przeprowadzić wywiady z potencjalnymi klientami, aby potwierdzić gotowe już hipotezy.Most recent posts

Najnowsze posty